Ładowanie
0%
stars
stars
stars
stars
stars
stars
stars

Flat lay pod social media? Jak zrobić go idealnie?

02.04.2020
Spis treści

Fotografia flat lay pod social media zdobywa popularność w świecie zdjęć lifestylowych już od kilku lat. Początkowo była atrybutem każdej blogerki na Instagramie, a od jakiegoś czasu śmiało wkracza w sferę komercyjną. Ujęcia z lotu ptaka świetnie spełniają się w fotografii produktowej, reklamowej czy kulinarnej. Nieograniczone możliwości kompozycji, indywidualizm, uniwersalność – to tylko kilka zalet tego stylu.

Czym właściwie jest flat lay? To zdjęcie kilku rzeczy ułożonych dowolnie na płaszczyźnie (którą może być stół, podłoga, tło fotograficzne, a nawet zwykły brystol). Brzmi prosto, jednak w praktyce często okazuje się inaczej. Aby Twój flat lay pod social media przykuwał uwagę odbiorców (na dłużej niż trwa scrollowanie zdjęcia na Instagramie), warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. 😉

Wybierz tło
Szeroki kadr w fotografii płaskiej sprawia, że tło gra tutaj jedną z kluczowych ról. Ważne, aby zdjęcia wykonywać na dość neutralnej płaszczyźnie, która nie przytłoczy głównego bohatera zdjęcia lub takiej, która będzie spójna z całą kompozycją. Uruchom swoją wyobraźnię i poszukaj w otoczeniu ciekawych faktur – może być to koc, deska, pościel czy nawet płytka podłogowa!

Główny bohater
W ujęciach produktowych (czy np. fotografii kulinarnej) zawsze jeden element dominuje, a pozostałe dodatki dobieramy do niego jako uzupełnienie. Świetnym rozwiązaniem będzie ułożenie bohatera wyżej np. na desce, książce czy gazecie. To z pewnością urozmaici kadr i wyeksponuje nasze pierwsze skrzypce.

Światło
Światło odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym rodzaju fotografii. Na swoje “studio fotograficzne” wybierz jasne miejsce – stół ustawiony przy oknie czy podłogę przy drzwiach balkonowych. Flaty lubią miękkie światło, więc śmiało korzystaj z blendy!

Kompozycja
Choć mogłoby się wydawać, że ułożenie przedmiotów jest zupełnie przypadkowe, rzadko tak jest 😉 Akcesoria i dodatki powinny być spójne i pasować do głównego tematu ujęcia, a jednocześnie nie odwracać od niego uwagi. W fotografii płaskiej pomocna (ale niekonieczna) jest reguła trójpodziału, która polega na umieszczaniu głównych elementów na przecięciach linii siatki. Rozejrzyj się dookoła i zainspiruj się codziennymi przedmiotami. Notes, okulary, biżuteria, naczynia – wszystko zależy od stylu zdjęcia i Twojej wyobraźni. Z ujęciem typu flat lay świetnie współgra tzw. “element ludzki” np. dłonie trzymające kubek. Taki zabieg zdecydowanie wpływa na naturalność i autentyczność fotografii.

Od strony technicznej
Aby stworzyć piękny flat lay pod social media nie musisz dysponować sprzętem najwyższej klasy. Dobry aparat w telefonie, zastosowanie się do powyższych zasad i postprodukcja wystarczy. Jeśli jednak pracujesz na lustrzance, warto rzucić okiem na najważniejsze opcje. Zastanów się, czy chcesz, aby wszystkie elementy na zdjęciu były ostre – od tego zależą ustawienia przysłony. Wspomniany parametr wraz z ISO wpływa również na jasność i jakość zdjęcia. Najważniejsze jest żeby próbować różnych kombinacji ustawień i być elastycznym – w końcu warunki, w jakich fotografujemy często lubią się zmieniać.

Eksperymentuj i szukaj inspiracji!
Fotografia flat lay to świetna zabawa! Pozwól sobie na małe szaleństwo, kombinuj, przestawiaj przedmioty i nie bój się nieszablonowych rozwiązań. Szukaj inspiracji w otaczającej Cię przestrzeni lub na social mediach. Pinterest, Instagram, blogi są przepełnione pięknymi flatami, które przykuwają każde spojrzenie.

Oczywiście praktyka czyni mistrza, więc staraj się fotografować jak najczęściej! Powodzenia!

Podziel się artykułem ze znajomymi
Oceń ten artykuł:
post
Autor Artykułu
Mateusz Skorupka
Założycie GOLDEN GUY. Lubi się z cyferkami i o adsach wie wszystko. Po godzinach fanatyk squasha i miłośnik piłki nożnej.

Powiązane artykuły